Zkušenosti s protištěkacím obojkem
Podnětem pro pořízení elektronického protištěkacího obojku často bývají například stížnosti sousedů na neustálé štěkání psa, pokud majitel není doma. Obojky je možné využít i při výchově venku, pokud například pes neustále štěká na kolemjdoucí nebo ostatní zvířata.
Pes by měl impuls zaregistrovat, ale neměl by pro něho být příliš bolestivý – to poznáte tak, že pes reaguje zakňučením. Kvalitní obojky umožňují nastavit různé míry impulsů.
Od protištěkacího obojku majitel většinou očekává, že se pes odnaučí štěkat, respektive neštěkat v jeho nepřítomnosti. Doporučují se spíše účinné elektronické protištěkací obojky, které jsou stále využívanější. K elektrostatickému signálu přitom nemusí vždy dojít. Důležité je zohlednit při výběru také velikost a váhu psa, stejně tak jako napájení obojku (většinou přes baterie) nebo jeho další funkce. Požadovat bychom měli vždy kvalitu – proto je vhodné dát přednost protištěkacím obojkům od renomovaných výrobců. Získáte tím jistotu funkčnosti i bezpečnosti.
K oblíbeným protištěkacím obojkům patří například značka Petrainer, která nabízí výborný poměr výkon–cena. Obojky od této značky mají pokročilé funkce a vynikající kvalitu. Výborné zkušenosti jsou také s obojky Aetertek a EasyPet. Ty jsou sice už dražší, ale mají velmi propracovaný systém detekování štěkotu. Z dalších značek se doporučují třeba protištěkací obojky PetSafe, Dogtra, SpotDog nebo od firmy NUM AXES.
Ultrazvukové obojky nejsou vhodné pro velké psy, neboť pro ně nejsou dostatečně účinné, další jejich nevýhodou je jejich použití u psů s volnou kůží, protože zde dochází k posunu mimo hrtan, čímž se obojek stává neúčinným.
Ultrazvukový elektronický obojek pak není vhodný používat v případě, že vlastníme několik psů. Mikrofon v obojku totiž zachycuje zvuky do 2,5 metru, takže pokud štěká v blízkosti psa s tímto obojkem jiný pes, může se ultrazvukový obojek spustit a vyslat tak nežádoucí korekci.
Zdroj: článek Obojky s ultrazvukem