Spolknutí ostrého předmětu
Ostré předměty mohou při kousání poranit jazyk a dutinu ústní. To se naštěstí stává výjimečně. Při rozmělňování potravy jsou totiž záhy zjištěny a se stravou vyplivnuty. Eventuální poranění ústní dutiny nebývá vážné.
Spolknutí ostrých předmětů jako střepů, hřebíků nebo špendlíků v žaludku ani ve střevech nezpůsobí žádné potíže. Stěna střevní uhne před hrotem špendlíku podobně. Špendlík se ve střevě vždy otočí hlavičkou napřed a putuje spolu se stravou zažívacím traktem a vyjde se stolicí. Stěna žaludku nebo střevní nebývá hrotem ani ostřím střepu poraněna! Plochý střep nebo ostří žiletky by mohly teoreticky poranit až konečník při stolici.
Při polykání však mohou ostré předměty poranit krk nebo jícen. Celkem časté je poranění kuřecí kostí, které bývá spojeno s hltavým způsobem jídla. Kost v dutině ústní zbrklý jedlík podcení a spolkne spolu se soustem. Takové poranění jícnu může být závažné.
Při spolknutí ostrého předmětu je dobré navštívit veterinárního lékaře.
Zjistíte-li, že pes sežral ostrý předmět, je možné mu podat kysané zelí, které tyto předměty obalí a ty snadněji projdou zažívacím traktem. Vhodné je u této metody se psem absolvovat delší procházky, které stimulují trávicí pochod střev.
Zdroj: článek Spolknutí cizího tělesa u psa
Pejsek krvácí z konečníku
Pokud je krev nativní, není vystavena trávicím enzymům, pak má jasnou barvu – červenou nebo šarlatovou. Může zůstat nezměněna pouze v případě, že zdroj krvácení je v distálních částech gastrointestinálního traktu, tedy v oblasti tlustého střeva, konečníku nebo v oblasti análního svěrače.
Příčiny
Příčinou mohou být hemoroidy. Toto onemocnění u zvířat je rozšířením žil, které obklopují konečník. Tento stav může být lokalizován jak na vnitřní části konečníku (nazývá se vnitřní hemoroidy), tak i venku v oblasti análního kroužku.
Hlavním příčinným vývojem tohoto onemocnění u zvířat je stagnace, v jejímž důsledku nejsou hemoroidní žíly zcela volné. Žíly se ucpávají a jejich průchodnost je značně omezena. Pokud to chceme vysvětlit laicky, pak můžeme žílu srovnat s gumovou hadicí – když se její část stane tenčí, pak se pod určitým tlakem tenká stěna nafoukne jako bublina. Krev v žíle stagnuje, stále více se rozprostírá na stěnách, ty se stávají tenčími až nesnesou zatížení a vytvoří se hemoroid s krvavým obsahem.
Takový stav může vzniknout z různých důvodů, ať už je to málo pohybu, nebo konzumace jídla nevhodného pro psy. Hlavní příčiny jsou tedy následující:
- potraviny – nesoulad, přejídání, potraviny s vysokým obsahem tuku;
- nadváha;
- nadměrná fyzická aktivita, těžká zátěž;
- nedostatečné procházky, nedostatek výcviku a cvičení na místě;
- porušení hormonálního pozadí;
- nedostatek vitaminů a mikroelementů ;
- suché potraviny obsahující složky, které tělo psa nemůže trávit, jako jsou luštěniny;
- absence tělesné rovnováhy vody a soli, dehydratace.
Co s tím dělat
Po zastavení krvácení jsou léčeny příčiny krvácení. K léčbě infekčních patologií se používají širokospektrá antibiotika – Amoxicilin, Amoxiclav, Meronem, Imipinem, Levomycetin. Léky se užívají pouze na základě předpisu veterinárního lékaře.
Léčba hemoroidů u psů se téměř neliší od jejich léčby u lidí. Terapie je také založena na revizi a úpravě výživy:
- z nabídky psa se odstraňují produkty, které vyvolávají zácpu;
- přidává se strava bohatá na vlákninu, která má příznivý vliv na trávení;
- upřednostňují se lehce stravitelné pokrmy.
Taková opatření pomáhají zbavit psa zánětu konečníku a problémů se střevy. Chcete-li zabránit tomu, aby pes trpěl zácpou, můžete mu pravidelně dávat jako aditivum ricinový olej. Denní dávka se vypočte podle hmotnosti zvířete.
Chcete-li urychlit proces hojení, měli byste často vodit psa na dlouhé procházky, navštívit s ním lokality, kde by se mohl vydovádět. Když se pes pohybuje, tělo přirozeně stimuluje odtok krve z tvořených hemoroidů.
Pokud jde o léčbu onemocnění u psů, používají se zde stejné léky jako pro léčení onemocnění u lidí. K odstranění krvácení jsou zvířatům podávány hemostatické čípky (Relief, Procto-glywenol). K odstranění žilní nedostatečnosti jsou předepisovány přípravky s venotonem (Detralex, Flebodia-600, Venarus). Podávají se vždy spolu s jídlem.
Užitečné je oplachování konečníku a klystýry s vývary z léčivých bylin – ale každý pes asi nebude souhlasit s takovým postupem. V tomto případě konečník aspoň oplachujte, hygiena je velmi důležitá! Kontaminované zanícené oblasti mohou způsobit vznik zánětu v jiných oblastech.
Můžete vyzkoušet i lázeň a tinkturu, pro jejich přípravu lze použít následující bylinky: kořen lopuchu, třezalku, řeřichu a šalvěj. Nejsilnější protizánětlivá rostlina je heřmánek.
Zdroj: článek Krvácení z konečníku u psa