Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

OSPEN A SLUNCE


OSPEN A SLUNCE a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku. Denní doba má pro myslivce velký význam. Určuje, kdy a co smí lovit. V našem článku přinášíme informace o aktuálních časech západu a východu slunce a o denní době. Údaje jsou každý den aktualizovány.


Východ slunce

Procházka lesem při východu slunce bývá myslivci považována za jednu z nejkrásnějších denních chvil. Bývá pro ně potěšením pozorovat probouzející se les. Přestože spousta zvěře je aktivní hlavně v noci, i při východu slunce má pro myslivce význam vydat se na lov. Kolem doby východu slunce totiž srnčí a jelení zvěř vytahuje na pastvu, což je pro myslivce vhodná příležitost, jak k jejímu pozorování, tak i případnému odstřelu. V této době je také možné lovit i pernatou zvěř.

Zdroj: článek Východy a západy slunce

Aktuální čas pro západ a východ slunce

Zde uvádíme aktuální časy pro západy a východy slunce a o tom, jak dlouho bude vidět, kdy se stmívá a kdy vychází slunce. Slunce postupuje každý den svojí dráhou přes naší republiku, nejdříve ho přivítá Jablůnkov a Ostrava, pak Brno, Hradec Králové, Praha, Plzeň a nakonec přes Karlovy Vary dorazí až k Aši. Než tuto vzdálenost urazí, tak dochází k rozdílům mezi východem a západem v Ostravě a v Karlových Varech a tak přechod rozednívání nebo soumraku, od východu k západu může trvat přibližně 30 minut.

Dnes 25. 4. 2025 nad územím České republiky vychází slunce v Jablůnkově v 5:30 a rozbřesk skončí v 5:55 v Aši. Vycházející slunce naší republikou prosviští tryskovou rychlostí 1294 Km/h.
Vidět dnes bude 15 hodin a 33 minut. Rozednívat se začne již od 5:09 a vidět bude do večera 20:42, kdy se již zcela setmí.
Slunce dnes začne zapadat v 19:54 na východě našeho území a soumrak se postupně dostane až k Aši, kde bude naposledy možné spatřit slunce v 20:22.

Zítra započne východ slunce v Jablůnkově v 5:29 a v Aši skončí v 5:53. Zítřejší doba, po kterou bude vidět, bude trvat 15 hodin a 37 minut. Rozednívat se začne od 5:07 a vidět bude do večera 20:44. Zítra slunce začne zapadat v 19:56 na východě našeho území a soumrak se postupně dostane až k Aši, kde bude naposledy možné spatřit slunce v 20:24.

Za deset dní bude změna časů denního světla výraznější. Východ slunce započne v Jablůnkově v 5:13 a v 5:37 skončí v Aši. Délka doby viditelnosti bude za deset dní 16 hodin a 09 minut. Rozednívat se začne od 4:49 a vidět bude do večera 20:59. Slunce v tu dobu začne zapadat v 20:10 na východě našeho území a mizející slunce se postupně dostane až k Aši, kde ho bude naposledy možné spatřit v 20:38.

Zdroj: článek Východy a západy slunce

Západ slunce

Řada zvěře je aktivní hlavně po západu slunce, i přesto že v této době myslivci většinu zvěře nesmí lovit. Mezi zvěř aktivní v noci patří například divoká prasata, lišky, jezevci, jeleni i zajíci. Pokud se myslivec vydá večer do lesa, je lepší dorazit na posed / kazatelnu, ještě před západem slunce, aby nepřišel zrovna v době, kdy zvěř vychází. Zajíci například vychází na pastvu hlavně za soumraku. Na lov se ve večerních hodinách vydává také liška, kterou právě v těchto hodinách mohou nachytat hospodáři, jak se jim „dobývá“ na jejich drobnou domácí zvěř. Je třeba si uvědomit, že to, že zvěř je aktivní v noci, neznamená, že přes den se s ní myslivec nepotká. Zvěř je samozřejmě k vidění, ale častěji jen někde odpočívá, obživu si pak obstarává právě večer a v noci.

Zdroj: článek Východy a západy slunce

Lov podle východu a západu slunce

Doba zvěře je u nás dána zákonem. Lov je povolen od jedné hodiny před východem slunce do jedné hodiny po západu slunce. Netýká se to ale zvěře škodné z myslivosti a černé zvěře. U nich je lov povolen i během noci.

Zdroj: článek Východy a západy slunce

Lovečtí psi - seznam

Pro myslivost uznávané rasy psů jsou:

  1. rasa ovčácká a pastevecká

  2. pinčové, knírači, dogovitá plemena typu mastifa, plemena molosoidní a švýcarští salašničtí psi

  3. teriéři

  4. jezevčíci

  5. špicové a tzv. primitivní plemena

  6. honiči barváři

  7. ohaři – stavěcí psi

  8. slídiči a retrívři

  9. plemena společenská

  10. chrti

Lovecká kynologie dělí lovecká plemena na ohaře, slídiče, honiče, barváře a norníky a případně přinašeče. Každý lovecký pes využívající se k tomuto účelu musí projít zkouškami, které vycházejí ze zkoušek pro jednotlivá plemena (jiné zkoušky mají chrti a jezevčíci například). Některá plemena uvedená v tomto soupisu se již příliš jako lovečtí psi nevyužívají, ale i tak v nich mohou zůstávat lovecké instinkty.

LOVECKÝ PES - OHAŘ

Země původu

Typ srsti

Plemeno

Značení

Angličtí

Krátkosrstý

Pointr

POI

Dlouhosrstý

Anglický setr

AS

Irský setr

IS

Irský červenobílý setr

RWS

Gordonsetr – Skotský setr

GS

Kontinentální

Hrubosrstý

Český fousek

CF

Německý drátosrstý ohař

NDO

Slovenský hrubosrstý stavač

SHO

Maďarský drátosrstý ohař

MOD

Pudlpointer

PP

Německý ostnosrstý ohař

NOO

Griffon Dá Arrêt À Poil Dur

GA

Griffon À Poil Laineux

GPL

Spinone It

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Lovecký pes

Autor obsahu

 Mgr. Jitka Konášová


osobní a rodinná anamnéza vzor
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
ospen a sluníčko
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>